OYUN ÖRNEKLERI İLE BABA VE BEBEK ETKILEŞIM DÜNYASI
OYUN ÖRNEKLERI İLE BABA VE BEBEK ETKILEŞIM DÜNYASI

OYUN ÖRNEKLERI İLE BABA VE BEBEK ETKILEŞIM DÜNYASI (RHB3971)

OYUN ÖRNEKLERI İLE BABA VE BEBEK ETKILEŞIM DÜNYASI 

Bireyin yaşam yolculuğunun her anı birbirinden değerli olmaktadır.

Yaşama başlangıç bin bir türlü zorluğu hem anne-baba hem de bebek açısından içinde barındırsa da bebeğin gelişimi ve değişimi; yaşanan zorlukları hafifletmekte, yerini içten gülümsemelere ve tatlı bir huzura bırakmaktadır.

Annelerin gebelik süreci bebeğe adaptasyonu kolaylaştırırken yapılan araştırmalar baba olduklarında erkeklerin annelere oranla daha fazla kaygı ve stres durumu yaşadıklarını ortaya koymaktadır.

Dolayısıyla bebeğin gelişiminde ilk olan en etkili iki varlık anne ve babaların desteklenmesi bebeğin sağlıklı gelişimi açısından önem kazanmaktadır. Doğal olarak bebek hayatında var olan annelerin yanında babaların da katılımlarını artırmak ve bebek dünyasında daha fazla yer almalarını sağlamak önemlidir.
 

Bunun için de ilk olarak baba olmanın önemi, baba ve bebek etkileşiminde dikkat edilmesi gereken noktalar, bebek gelişim özellikleri ve literatürde oyun arkadaşı olarak yer alan babaların bebekleri ile olan etkileşimlerini artırmanın en kolay yolu olan oyun örneklerinin yer aldığı bu kaynağın; baba ve bebek dünyasını zenginleştirmesi, babalara rehberlik etmesi ve eğitimcilere kaynak olması açısından önemli görülmektedir.