EKLERİ ÖĞRENİYORUM
EKLERİ ÖĞRENİYORUM

EKLERİ ÖĞRENİYORUM (RHB1553)

Fiyat : ₺700,00(KDV Dahil)
₺82,09 'den başlayan taksitlerle

EKLERİ ÖĞRENİYORUM

 

ÜRÜN AÇIKLAMASI

Türkçe eklemeli bir dildir. Ek kullanımı dilin zenginliğine ve anlatılan konunun içeriğine önemli katkılar sağlar. Basit sözceler ve cümleler oluşurken bir yandan da ekler edinilmeye başlanır. Ekleri öğreniyorum çeşitli durumlar ve özelliklerden oluşan resimlerle eklere dikkat çekmeyi ve eklerin doğru kullanımını öğretmeyi hedefler.

Ekleri Öğreniyorum’da yer alan ekler şunlardır:

-i hali

-e hali

-de hali

-den hali

Belirtili isim tamlaması

Belirtisiz isim tamlaması

-lı, -sız

-lık

-çı

-ler

-mi?

-misin

-mıyor

-me, – ma

-mez,-maz

-yle

Neyi geliştirir?

 

Dilbilgisi

 

Alıcı dil

 

İfade edici dil

 

 

Sözcük dağarcığı

 

Eklerin anlaşılması ve uygun yerde kullanılması becerisini geliştirir.

Dil gelişim çalışmalarında görselleştirmenin önemi

Okul öncesi dönemdeki çocuklar görsellerle desteklenmiş materyallerle daha rahat öğrenebilirler. Bu materyalde her bir hal ek için çok sayıda örnek yer almaktadır.

Nasıl çalışılır?

 

Bir ek seçilir. Örneğin -i hali. Çocukla -i hali’nin geçtiği kartlar arka arkaya tekrar ettirilir. Cümleler söylenirken eklere dikkat çekilir. Ardından çocuğun cümle kurması ve eki doğru kullanması istenir. Çocuk farklı ekleri ayırt edebilmeye başladıktan sonra kartlar karışık olarak gösterilir ve ekleri ayırt ederek ifade etmesi istenir.

Öğrenilen becerinin genellenmesi

Çocuk görseller yardımıyla ekleri öğrendikten sonra günlük konuşmalarda eklere dikkat çekilir. Farklı ekler içeren sorular sorulur ve doğru yanıtı vermesi istenir. Tabakları nereye koyalım? Masaya. Örtüyü nereden aldın? Dolaptan. Ekleri ayırt edebilmeye başlayan çocuktan uygun ekle cümle kurması istenir. Hatalar düzeltilir.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR