ADIM ADIM KONUŞUYORUM TERAPİ SETİ FULL SET
ADIM ADIM KONUŞUYORUM TERAPİ SETİ FULL SET

ADIM ADIM KONUŞUYORUM TERAPİ SETİ FULL SET (RHB1166)

İndirim Oranı : %45 İndirim
Fiyat : ₺2.000,00
İndirimli : ₺1.100,00
₺128,99 'den başlayan taksitlerle

 ADIM ADIM KONUŞUYORUM TERAPİ SETİ FULL SET

  

 

TERAPİ SETİ BÖLÜM 1

1.VUCUT TAKLİTLERİ

2.ORAL MOTOR TAKLİTLERİ

3.TEK SESLER

4.ARDIŞIK SESLER VE TEK HECELİ KELİMELER

5.SES UZATMA

6.YANSIMA SESLER

 

TERAPİ SETİ BÖLÜM:2

7.TEK HECELİ KELİMELER

-İlk Sesi Aynı

8.TEK HECELİ KELİMELER

-Son Sesi Aynı

9.TEKRARLAYAN

-İki Heceli Kelimeler

10.ÜNLÜ SESLER

-Başlayan Kelimeler

TERAPİ SETİ BÖLÜM:3

11.SES EKLEMELİ

-Sözcük Genişletmeler

12.HECE EKLEMELİ

-Sözcük Genişletmeler

13.İLK SON HECESİ AYNI KELİMELER

14.TEK SESLE

Anlamı Değişen Kelimeler

15.İKİ SESLİ İKİ HECELİ KELİMELER

16.ÜÇ SESLİ İKİ HECELİ KELİMELER

TERAPİ SETİ BÖLÜM:4

17.ÜÇ HECELİ KELİMELER

18.DÖRT HECELİ KELİMELER

19.TAMLAMALAR

20.İSTEK BİLDİREN CÜMLELER

21.ÜÇ KELİMELİ CÜMLELER

 

 

 

 

Farklı nedenlere bağlı konuşma gecikmesi ya da bozukluğu yaşayan çocuklara yönelik olarak hazırlanmıştır. Sette öncelikle taklit ve oral-motor becerilerin geliştirilmesi, ses-hece farkındalığının kazandırılması, ses ve hecelerin üretilmesi, birleştirilmesi ve doğru sıralamayla söylenmesi, ilerleyen kısımlarda ise sesten heceye, heceden kelimeye, kelimeden cümlelere geçişin kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Çocuğun cümle kurma becerilerindeki gelişimi ile birlikte çevresi tarafından daha rahat anlaşılması ve sözel iletişiminin artması beklenmektedir. “Adım Adım Konuşuyorum Terapi Seti” Türkçe’de alanında yazılmış ilk kapsamlı konuşma terapisi seti olup 6 yıl süren çalışmalar sonucunda hazırlanmıştır. 21 kitap ve 4 bölümden meydana gelmektedir. Gecikmiş konuşma, çocukluk çağı konuşma apraksisi, fonolojik bozukluk ve dizartrisi olan çok sayıda çocukla denenmiş, setin işleyen kısımları çeşitlendirilmiş, eksik kısımları geliştirilmiştir. Set oluşturulurken hiyerarşik bir sıra gözetilerek egzersizler kolaydan zora doğru hazırlanmış ve kitapların numaralandırılması buna göre yapılmıştır. Ancak her çocuğun farklı olduğu ve sıranın değiştirilebileceği ya da belli hedeflerin atlanabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu set konuşma gelişiminde sorun olan çocuklara yönelik olarak hem uzmanların terapi ortamında hem de ailelerin evde tekrar yapabilmeleri amacıyla, özellikle aşağıda bahsedilen dil ve konuşma bozukluklarında kullanılır.   

 

 

Hangi Durumlarda Kullanılır?

 

 

Yer alan çalışmalar temel olarak konuşma gelişiminde sorun yaşayan çocuklara yöneliktir. Ancak bunun yanı sıra normal gelişim gösteren çocuklarda özellikle ses-hece farkındalığının kazandırılması amacıyla okuma becerilerine hazırlık oluşturması için de kullanılabilir.
Gecikmiş Konuşma

 

Her çocuk farklı gelişim alanlarında kendi hızında ilerleme gösterir. Bu alanlardan biri de dil ve konuşma gelişimidir. Ebeveynler çocuklarının gelişiminin normal seyredip seyretmediğini anlamak için akranlarıyla ve büyük kardeşleriy- le karşılaştırarak karar vermeye çalışırlar. Ancak bu yöntem yeterli olmaz. Dil ve konuşmanın gelişim basamakları hakkında bilgi sahibi olmak gelişmedeki aksaklıkların daha sağlıklı tespit edilmesini sağlayacaktır.

 

Fonolojik bozukluk

 

 

Fonolojik bozukluk bir dil bozukluğudur. Çocuk, dilin ses sistemini ve konuşma kurallarını anlamakta zorluk yaşar. Konuşma seslerinde hatalar yapar ve bu hatalarda bir örüntü vardır. Örneğin dilin arka hareketiyle üretilen /k/ ve /g/ sesleri yerine dil ucu hareketiyle üretilen /t/ ve /d/ gibi sesleri kullanabilir, kelimenin sonunda çıkan sesi veya heceyi düşürebilir, kelimeyi olduğundan çok daha başkalaştırarak söyleyebilir. Çocuk bazen bir sesi bir kelime içinde kullanırken başka bir kelimede kullanamayabilir. Bu tür karmaşık hatalarla konuştuğu için konuşmanın anla- şılırlığı ileri derecede bozulabilir. Fonolojik bozukluğu olan çocuklar okuma-yazma öğrenmede de güçlükle karşıla- şabildiğinden bu problemin okul öncesi dönemde yoğun bir terapiyle aşılması önerilir.

 

Dizartri

 

 

Dizartri, konuşmayı oluşturan organların hareketindeki problemden kaynaklanır. Nörolojik bir motor konuşma bozukluğudur. Doğumda ya da ilerleyen yıllarda oluşan, ani veya ilerleyici bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bazı ilaçların kullanımı sonrası da görülür. Tüm dizartriler ünsüz seslerin üretimini bozar. Daha şiddetli vakalarda ünlü sesler de etkilenir. Konuşma anlaşılırlığı nörolojik hasarın derecesine göre değişkenlik gösterir.

 

 

 

Doğumda ortaya çıkan en yaygın dizartri nedeni serebral palsidir. Hayatın sonraki dönemlerinde Parkinson Hastalığı, kafa travması, inme, beyin tümörleri, ALS (amyotrofik lateral skleroz), Huntington Hastalığı, MS (Multipl Skleroz) gibi hastalıklar da dizartriye neden olur. Sinir sisteminin etkilenme yerine göre farklı tipte dizartriler ortaya çıkar. 
Organik nedenlere bağlı konuşma bozuklukları
İşitme engeli, dudak damak yarığı vb. nedenlerle oluşan konuşma bozuklukları

 

 

Apraksi nörolojik bir motor konuşma bozukluğudur. Beyinde konuşmayı üreten organlara (dudaklar, dil, çene) gi- den emirlerin planlanmasındaki güçlük şeklinde ifade edilebilir. Kaslardaki güçsüzlük veya felçten kaynaklanmaz. Çocuk ne söyleyeceğini bilmektedir fakat bunun için gerekli emirleri konuşmayla ilgili organlara iletememektedir. Çocukluk çağı konuşma apraksisi olan çocukların konuşmaları yaş ve problemin şiddetine göre değişkenlik gösterir.

 

 

“Adım Adım Konuşuyorum Terapi Seti” farklı nedenlere bağlı konuşma gecikmesi ya da bozukluğu yaşayan çocuklara yönelik olarak hazırlanmıştır.

 

 

 

Sette öncelikle taklit ve oral-motor becerilerin geliştirilmesi, ses-hece farkındalığının kazandırılması, ses ve hecelerin üretilmesi,birleştirilmesi ve doğru sıralamayla söylenmesi, ilerleyen kısımlarda ise sesten heceye, heceden kelimeye, kelimeden cümlelere geçişin kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Çocuğun cümle kurma becerilerindeki gelişimi ile birlikte çevresi tarafından daha rahat anlaşılması ve sözel iletişiminin artması beklenmektedir.

 

 

 

“Adım Adım Konuşuyorum Terapi Seti” Türkçe’de alanında yazılmış ilk kapsamlı konuşma terapisi seti olup 6 yıl süren çalışmalar sonucunda hazırlanmıştır. 21 kitap ve 4 bölümden meydana gelmektedir. Gecikmiş konuşma, çocukluk çağı konuşma apraksisi, fonolojik bozukluk ve dizartrisi olan çok sayıda çocukla denenmiş, setin işleyen kısımları çeşitlendirilmiş, eksik kısımları geliştirilmiştir. Set oluşturulurken hiyerarşik bir sıra gözetilerek egzersizler kolaydan zora doğru hazırlanmış ve kitapların numaralandırılması buna göre yapılmıştır. Ancak her çocuğun farklı olduğu ve sıranın değiştirilebileceği ya da belli hedeflerin atlanabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 

 

 

Bu set konuşma gelişiminde sorun olan çocuklara yönelik olarak hem uzmanların terapi ortamında hem de ailelerin evde tekrar yapabilmeleri amacıyla, özellikle aşağıda bahsedilen dil ve konuşma bozukluklarında kullanılır.