5N1K SERİSİ 6 KUTU
5N1K SERİSİ 6 KUTU
5N1K SERİSİ 6 KUTU
5N1K SERİSİ 6 KUTU
5N1K SERİSİ 6 KUTU
5N1K SERİSİ 6 KUTU
5N1K SERİSİ 6 KUTU
5N1K SERİSİ 6 KUTU

5N1K SERİSİ 6 KUTU (RHB1499)

Fiyat : ₺1.750,00(KDV Dahil)
₺205,22 'den başlayan taksitlerle

5N1K SERİSİ 6 KUTU 

 

KUTU BAŞINA 80 TOPLAM 480 KART

BOYUTLAR: 8 X 12 CM

 

5N1K soruları çocukların soruları anlayabilme, konuşulanları anlamlandırma, yerine-zamanına uygun sorular sorabilme ve etkili iletişim başlatabilme becerilerini geliştirir.

Soru sorabilme ve sorulara yanıt vermedeki sorunlar öğrencilerin iletişim gelişimi, sınıf performansı ve okuduklarını anlayabilme becerilerinin gelişiminde de sorunlara neden olur. Ayrıca yazılı dil sözel dil üzerinde temellendiğinden sözel dildeki aksaklıklar yazılı dile de yansıyarak akademik başarısızlığa neden olur (Wilson, 2011).

5N1K soruları “ne?, kim?, nerede?, ne zaman?, neden?, nasıl?” sorularından oluşur.

Hangi amaçla kullanılır?

 

5N1K-Ne soruları çocukların nesnelerle ilgili bilgi almak sorular sorabilmesini ve farklı soruları anlayabilmesini sağlar.

 

Kimler kullanabilir?

 

Normal gelişim gösteren çocukların dil gelişimine destek olmak isteyen ebeveynler

 

Dil-konuşma sorunu yaşayan çocukların aileleri

 

Eğitimciler (dil ve konuşma terapisti, özel eğitimci, psikolog, pedagog)

 

5N1K SERİSİ 1.KUTU NE?

5N1K sorularının gelişimsel ediniliş sırasına göre uygun kart seçilir. 5N1K Ne? sorularıyla çalışılırken önce soruya ait kart konulur ve soru sorulur. (“Tavşan ne yer?” gibi) Ardından cevap kartı konulur ve yanıt verilir (“Havuç”). Çocuk yanıtı tekrar eder.

Çocuk sorulara ait yanıtları öğrenmeye başladığında önce soru kartı konularak soru sorulur (“Tavşan ne yer?” gibi) ve en fazla 5 saniye süre beklenerek çocuğun uygun yanıtı vermesi istenir.  Çocuk uygun yanıtı verdikten sonra (“Havuç”) cevap kartı konur ve geri-bildirim verilir (“Evet tavşan havuç yer, doğru söyledin” gibi). Çocuk yanıtı veremediyse cevap kartı konulur ve uygun yanıt söylenir. Çocuktan tekrar etmesi beklenir.

Bir karttaki sorular anlaşılıp yanıtlanabilmeye başlandıktan sonra 5N1K sorularının gelişimsel sırasına göre diğer sorulara geçilir.

Eşleyerek çalışma

Bir tarafa bir soru kartı diğer tarafa alt alta birkaç yanıt kartı konulur. Bir soru sorulur ve çocuk seçenekler arasından doğru kartı seçer ve söyler.

Öğrenilen becerinin genellenmesi

Çocuk bir soruyu anlayıp yanıtları verebilmeye başladıktan sonra günlük yaşamda 5N1K Ne? soruları ve yanıtlarına dikkat çekilir. Örneğin yatak düzeltilirken “Yatağın üzerine ne örteriz?” “Yatak örtüsü, evet yatağın üstüne yatak örtüsü örteriz” gibi cümlelerle çocuğun günlük hayatta ne? sorularını anlayıp yanıt verebilmesi sağlanır.

5N1K SERİSİ 2.KUTU KİM? 

5N1K sorularının gelişimsel ediniliş sırasına göre uygun kart seçilir. 5N1K Kim? sorularıyla çalışılırken önce soruya ait kart konulur ve soru sorulur. (“Kim hırsızı yakalar?” gibi) Ardından cevap kartı konulur ve yanıt verilir (“Polis”). Çocuk yanıtı tekrar eder.

Çocuk sorulara ait yanıtları öğrenmeye başladığında önce soru kartı konularak soru sorulur (“Kim hırsızı yakalar?” gibi) ve en fazla 5 saniye süre beklenerek çocuğun uygun yanıtı vermesi istenir. Çocuk uygun yanıtı verdikten sonra (“Polis”) cevap kartı konulur ve geri-bildirim verilir (“Evet polis hırsızı yakalar, doğru söyledin” gibi). Çocuk yanıtı veremediyse cevap kartı konulur ve uygun yanıt söylenir. Çocuktan tekrar etmesi beklenir.

Bir karttaki sorular anlaşılıp yanıtlanabilmeye başlandıktan sonra 5N1K sorularının gelişimsel sırasına göre diğer sorulara geçilir.

5N1K SERİSİ 3.KUTU NEREDE ? 

5N1K sorularının gelişimsel ediniliş sırasına göre uygun kart seçilir. 5N1K Nerede? Sorularıyla çalışılırken önce soruya ait kart konulur ve soru sorulur. (“Araba nerede gider?” gibi) Ardından cevap kartı konur ve yanıt verilir (“Yolda”). Çocuk yanıtı tekrar eder.

Çocuk sorulara ait yanıtları öğrenmeye başladığında önce soru kartı konularak soru sorulur (“Araba nerede gider?” gibi) ve en fazla 5 saniye süre beklenerek çocuğun uygun yanıtı vermesi istenir. Çocuk uygun yanıtı verdikten sonra (“Yolda”) cevap kartı konulur ve geri-bildirim verilir (“Evet araba yolda gider, doğru söyledin” gibi). Çocuk yanıtı veremediyse cevap kartı konulur ve uygun yanıt söylenir. Çocuktan tekrar etmesi beklenir.

Bir karttaki sorular anlaşılıp yanıtlanabilmeye başlandıktan sonra 5N1K sorularının gelişimsel sırasına göre diğer sorulara geçilir.

5N1K SERİSİ 4.KUTU NE ZAMAN? 

5N1K sorularının gelişimsel ediniliş sırasına göre uygun kart seçilir. 5N1K Ne zaman? sorularıyla çalışılırken önce soruya ait kart konulur ve soru sorulur. (“Ne zaman ellerimizi yıkarız?” gibi) Ardından cevap kartı konulur ve yanıt verilir (“Ellerimiz kirlenince”). Çocuk yanıtı tekrar eder.

Çocuk sorulara ait yanıtları öğrenmeye başladığında önce soru kartı konularak soru sorulur (“Ne zaman klimayı açarız?” gibi) ve en fazla 5 saniye süre beklenerek çocuğun uygun yanıtı vermesi istenir. Çocuk uygun yanıtı verdikten sonra (“Sıcak olunca”) cevap kartı konulur ve geri-bildirim verilir (“Evet sıcak olunca, doğru söyledin” gibi). Çocuk yanıtı veremediyse cevap kartı konulur ve uygun yanıt söylenir. Çocuktan tekrar etmesi beklenir.

5N1K SERİSİ 5. KUTU NASIL? 

5N1K sorularının gelişimsel ediniliş sırasına göre uygun kart seçilir. 5N1K Nasıl? sorularıyla çalışılırken önce soruya ait kart konulur ve soru sorulur. (“Dağa nasıl çıkarız?” gibi) Ardından cevap kartı konulur ve yanıt verilir (“Tırmanarak”). Çocuk yanıtı tekrar eder.

Çocuk sorulara ait yanıtları öğrenmeye başladığında önce soru kartı konularak soru sorulur (“Mumu nasıl söndürürüz?” gibi) ve en fazla 5 saniye süre beklenerek çocuğun uygun yanıtı vermesi istenir. Çocuk uygun yanıtı verdikten sonra (“Üfleyerek”) cevap kartı konulur ve geri-bildirim verilir (“Evet mumu üfleyerek söndürürüz, doğru söyledin” gibi). Çocuk yanıtı veremediyse cevap kartı konulur ve uygun yanıt söylenir. Çocuktan tekrar etmesi beklenir.

5N1K SERİSİ 6.KUTU NEDEN?

5N1K sorularının gelişimsel ediniliş sırasına göre uygun kart seçilir. 5N1K Neden? sorularıyla çalışılırken önce soruya ait kart konulur ve soru sorulur. (“Neden şurup içmiş?” gibi) Ardından cevap kartı konulur ve yanıt verilir (“Çünkü hasta olmuş”). Çocuk yanıtı tekrar eder.

Çocuk sorulara ait yanıtları öğrenmeye başladığında önce soru kartı konularak soru sorulur (“Neden karnı şişmiş?” gibi) ve en fazla 5 saniye süre beklenerek çocuğun uygun yanıtı vermesi istenir. Çocuk uygun yanıtı verdikten sonra cevap kartı konulur ve geri-bildirim verilir (“Evet çünkü çok yemek yemiş, doğru söyledin” gibi). Çocuk yanıtı veremediyse cevap kartı konulur ve uygun yanıt söylenir. Çocuktan tekrar etmesi beklenir.

 

 

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR